Czym są odpady elektroniczne?
Segregacja odpadów to podstawa dbałości o nasze wspólne środowisko. Odpowiednio podzielone i zutylizowane zmniejszają swój wpływ na zanieczyszczanie ziemi. Jednym z typów odpadów, które należy odpowiednio utylizować są odpady elektroniczne i elektryczne. Czym dokładnie one są? W jaki sposób można je bezpiecznie zutylizować?
Odpady elektroniczne i elektryczne – czym są?
Jest to grupa odpadów, które nazywa się elektroodpadami. Na odpady elektryczne i elektroniczne składają się wszelkiego typu zużyte sprzęty, m.in. urządzenia gospodarstwa domowego typu lodówka i mikrofalówka, a także sprzęt audiowizualny czy oświetleniowy.
Telewizory, różnego typu automaty czy urządzenia pomiarowe to elektroodpady, których nie wolno wyrzucać z innymi odpadami. Tego typu urządzenia zawierają w sobie liczne substancje szkodliwe, a czasem nawet trujące. Ich nieodpowiednie składowanie może spowodować np. przedostanie się do wody pitnej i zatrucie ludzi bądź zwierząt, dlatego tak ważny jest ich prawidłowy wywóz do miejsc zajmujących się ich recyklingiem. Zasady postępowania z tego typu odpadami określa Ustawa z 11 września 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1688) o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Podział odpadów elektronicznych i elektrycznych na grupy
Niesienie świadomości ekologicznej jest trudnym wyzwaniem, lecz bardzo ważnym pod względem dbałości o środowisko. Nauka odpowiedniej segregacji zużytych urządzeń jest kluczem do naszego wspólnego dobra. Warto więc wiedzieć, że elektroodpady dzieli się na dziesięć grup. Są to:
- wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, np. chłodziarki, pralki, zmywarki, klimatyzacje;
- małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, np. żelazka, odkurzacze, tostery;
- sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny, np. komputery, faksy, telefony;
- sprzęt audiowizualny, np. radia, kamery, telewizory;
- sprzęt oświetleniowy, np. liniowe bądź kompaktowe lampy fluorescencyjne;
- narzędzia elektryczne i elektroniczne, np. maszyny do szycia, wiertarki;
- zabawki i sprzęt sportowy, np. gry wideo;
- przyrządy medyczne, np. analizatory, sprzęt do radioterapii;
- przyrządy do nadzoru i kontroli, np. termostaty, czujniki dymu;
- automaty, np. do napojów, bankomaty.
Najbezpieczniejszym sposobem na utylizacje elektroodpadów są kontenery na odpady wielkogabarytowe. W nich mogą być umieszczane tego typu zużyte sprzęty, które następnie bezpiecznie zostaną przetransportowane do odpowiedniego punktu recyklingowego.