Elektrośmieci - co się do nich zalicza i jak się je utylizuje?
Segregacja śmieci nierzadko stanowi wyzwanie. Niektórych odpadów nie da się jednoznacznie zakwalifikować do określonej kategorii śmieci, przez co pojawia się problem z tym, co z nimi zrobić. Do takich z pewnością należą elektrośmieci. W teorii większość z nas wie, że są to zużyte sprzęty, w praktyce jednak nie każdy jest świadomy tego, co konkretnie się do nich zalicza. Wątpliwości budzi też ich utylizacja. Sprawdź, czym dokładnie są elektroodpady i dowiedz się, jak się ich pozbyć.
Jakie odpady określa się mianem elektrośmieci?
Elektrośmieci to zbiorcze określenie dla wyeksploatowanych sprzętów RTV i AGD. Termin odnosi się do wszystkich urządzeń elektronicznych i elektrycznych, które są przeznaczone do utylizacji. Wśród nich wymienia się m.in.: pralki, lodówki, żelazka, telewizory, komputery, drukarki, telefony, klimatyzatory czy elektronarzędzia. Poza tym do tej kategorii odpadów zalicza się też świetlówki, LED-y, oprawy oświetleniowe, panele fotowoltaiczne, zabawki elektroniczne, sprzęty pomiarowe oraz medyczne.
Jak wygląda utylizacja elektroodpadów?
Wszystkie elektrośmieci uznaje się za odpady, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać ich do zwykłych kontenerów na śmieci. Nie można ich też składować ani pozostawiać w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Aby pozbyć się zużytych sprzętów, najlepiej przekazać je do punktu PSZOK lub specjalnej firmy zajmującej się ich legalną utylizacją. Można w tym celu zorganizować kontenery na odpady wielkogabarytowe. W Wałbrzychu przykładowo ich odbiorem zajmuje się nasza firma „Eko-Wtór”. Odebrane elektrośmieci trafiają do punktów selekcyjnych, gdzie pozyskuje się z nich materiały nadające się do ponownego wykorzystania oraz neutralizuje szkodliwe substancje.