Jak zbudowane są kontenery na gruz?
Gruz budowlany jest odpadem, który trzeba przechowywać i utylizować według określonych przez prawo zasad. Magazynowany jest w specjalnych kontenerach, dzięki którym istnieje możliwość jego późniejszego wywozu z placu budowy. Jak zbudowane są kontenery na gruz? Czym się muszą charakteryzować, by spełniały swoją funkcję?
Kontenery na gruz – wytrzymałe pojemniki
Wszędzie tam, gdzie wytwarzane są odpady w formie gruzu budowlanego, potrzebne są kontenery. Kontenery pod względem konstrukcji dzieli się na odkryte oraz zakryte. Te bardzo solidne i mocne pojemniki muszą być na tyle wytrzymałe, by bezproblemowo wytrzymywały ciężar przechowywanego w nich gruzu. Ich gruba obudowa musi więc być bardzo twarda, aby wrzucając do niej gruz, nie trzeba było się martwić o mechaniczne uszkodzenie kontenera.
Różne kształty kontenerów
Kontenery mogą mieć różne pojemności i kształty. Najpowszechniejsze są te w typie Mulda – są to otwarte kontenery w kształcie dwóch połączonych ze sobą dłuższą podstawą trapezów równoramiennych. Ten kształt ułatwia wsypywanie gruzu do kontenera poprzez dwa krótsze, pochyłe boki. Dzięki nim gruz trafia on na środek pojemnika, zapewniając równomierny rozkład ciężkości materiału. Dwa wyższe boki zapewniają bezpieczeństwo wywozu gruzu, poprzez zabezpieczenie materiału przed wysypywaniem się na drogę. Kontenery te są także wyposażone w specjalne haki, które umożliwiają wciągnięcie je na pojazd i przetransportowanie ich do utylizacji.
Odkryte kontenery na gruz mogą mieć różne kształty. Oprócz już opisanego, ich budowa może mieć kształt prostokąta o większej lub mniejszej wysokości boków, zależnej od pojemności danego pojemnika. Te kontenery również wyposażane są w specjalne uchwyty, umożliwiające sprawne załadowywanie ich na pojazd i zdejmowanie z niego po przetransportowaniu. Zawsze jednak, bez względu na kształt kontenera, jest on wytwarzany z tworzyw odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe. Stosuje się na przykład blachę ocynkowaną, która dodatkowo poddawana jest głębokiemu tłoczeniu, dzięki czemu kontenery stają się bardzo trwałe.