Jakie kubatury mają kontenery na odpady?
Właściwe zagospodarowanie odpadów jest ważne ze względu na związane z nimi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jednym z istotnych elementów całego procesu łączącego się z utylizacją pozostałości jest ich segregowanie oraz sprawny odbiór. Firmy zajmujące się wywożeniem śmieci dysponują szeroką paletą pojemników oraz kontenerów, które są dopasowane zarówno do ich ilości, jak i rodzaju. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się pojemniki na odpady komunalne, kontenery na gruz i tzw. gabaryty, czyli m.in. stare meble, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia wnętrz, jak również pojemniki na odpady zielone i elektrośmieci. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są zwykle wykorzystywane w przypadku poszczególnych typów śmieci.
Pojemniki na odpady komunalne
Pojemniki na odpady komunalne są przeznaczone do zbierania frakcji podlegających segregacji oraz śmieci zmieszanych. W zależności od wielkości nieruchomości podstawiane są albo klasyczne, wykonane z tworzywa sztucznego i zamykane uchylną pokrywą 60-litrowe, 120-litrowe oraz największe w tej grupie 240-litrowe, albo duże kontenery na kółkach – na ogół wykonane z tworzywa lub metalu, w których można zmieścić około 1100 litrów odpadów. Dla ułatwienia w znajdowaniu właściwego pojemnika są one zwykle wykonywane w kolorze odpowiadającym rodzajowi pozostałości, jakie się w nim umieszcza – spotyka się więc pojemniki czarne, zielone, żółte, brązowe oraz niebieskie.
Kontenery na gruz, gabaryty oraz odpady zielone
Wszystkie pojemniki z tej kategorii mają specyficzną budowę i znaczne pojemności. Wykonuje się je zwykle jako konstrukcje z profili stalowych, do których przyspawana jest wytrzymała blacha. Są one przystosowane do obsługi przez samochody z podnośnikami bramowymi tzw. pojemniki typu Mulda lub w systemie hakowym. Pojemniki Mulda oferują mniejszy zakres pojemności, która sięga od 1 metra sześciennego do co najwyżej kilkunastu. W przypadku pojemników przeznaczonych do hakowców spotyka się pojemności od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych. Największe z nich mieszczą nawet ponad 50 metrów sześciennych i z reguły są używane do gromadzenia i przewozu odpadów zielonych wywożonych z parków czy innych większych obszarów.