Kiedy gruz nie jest zaliczany do odpadów?
Prace budowlane lub remontowe pozostawiają po sobie zwykle dużą ilość odpadów, w tym przede wszystkim gruz. Warto pamiętać, że gruzu nie można pod żadnym pozorem wrzucać do zwyczajnego kontenera na śmieci – za czyn ten grozi kara pieniężna w wysokości 500 złotych. Zamiast tego można go komuś przekazać. Nie wymaga to żadnego zezwolenia i jest zupełnie legalne. Osoba otrzymująca odpad może wykorzystać go w dowolny sposób, na przykład do utwardzenia powierzchni lub budowy fundamentów. Innym sposobem jest samodzielne dostarczenie gruzu na wysypisko, za co pobierana jest standardowa opłata, ustalana zgodnie z regulaminem danego składowiska odpadów. Ostatnim sposobem jest skorzystanie z usług firmy, której specjalnością jest odbiór odpadów. Jest to usługa płatna, ale przy okazji najłatwiejsza do zrealizowania.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że gruz może być całkiem cenny. W bardzo wielu przypadkach może on zostać przemieniony z odpadu w towar, który można następnie spieniężyć lub wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Jak gruz staje się towarem?
Aby gruz przemienił się z uciążliwego odpadu w dość cenny towar, należy poddać go recyklingowi. W tym celu wykorzystuje się maszynę zwaną kruszarką, która rozdrabnia gruz na możliwie najmniejsze części. Dopiero wtedy spełni on odpowiednie normy dotyczące frakcji, co pozwala na powtórne wykorzystanie go przez przedsiębiorstwa budowlane i inne, podobne podmioty. Jest to nie tylko wygodne, ale również korzystne dla środowiska, zmniejszając liczbę zalegających odpadów. Istnieje wiele firm zajmujących się recyklingiem gruzu, jak również wiele podmiotów przewożących go do trudniących się tym spółek. Koszt skruszenia tego odpadu wynosi około 15-20 złotych za tonę, z kolei cena za taką samą ilość przetworzonego gruzu to 10-30 złotych.
Przetworzony gruz ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest istotnym składnikiem mieszanek i grysów, wykorzystuje się go podczas produkcji asfaltu, betonu, a nawet niektórych wykładzin. Bardzo często używany jest do utwardzania powierzchni różnych terenów, na przykład parkingów. Wyraźnie więc widać, że recykling może łatwo przemienić gruz w bardzo przydatny produkt.