Od czego zależą ceny złomu?
Wysokie koszty pozyskiwania metali, które w wielu przypadkach występują nie w formie czystej, a w postaci rud wynikają z nakładów związanych z wydobyciem, przetwarzaniem oraz transportem surowców. Istotne są też niezbędne w tym procesie ilości energii oraz paliwa. Z uwagi na te ograniczenia bardzo rozpowszechniony jest recykling i skup złomu. W Świdnicy firmą zajmującą się handlem złomem różnych metali jest Eko-Wtór, obracający stalą, żeliwem, aluminium, a także stopami miedzi – brązami i mosiądzami – jak również ołowiem i cynkiem.
Jakie czynniki kształtują ceny złomu?
Ceny złomu są uzależnione od wielu czynników, które w różnym stopniu mogą wpływać na jego wartość. Podstawową zmienną okażą się notowania metali oferowanych na giełdach surowcowych, reagujące na światową koniunkturę gospodarczą oraz wydarzenia polityczne czy wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne, niepokoje społeczne czy kataklizmy powodujące zakłócenia w łańcuchach dostaw. Wynikają one z poziomu popytu na konkretny metal i jego podaży – wprowadzenie nowych technologii produkcji, wyczerpanie istniejących złóż czy odkrycie nowych mogą w dużym stopniu oddziaływać na bardzo gwałtowne zniżki lub zwyżki kursów. Podobne kwestie mają znaczenie na poziomie lokalnym – tu jednak pod uwagę trzeba też brać koszty transportu z danego miejsca do huty mogącej dokonać przetopu czy konkurencję między podmiotami skupującymi oraz ilość źródeł, z jakich można pozyskiwać metal.
Co może decydować o cenie złomu?
Warto pamiętać, że na cenę złomu wpływa także jego jakość i ilość. Największą wartość mają odpady poprodukcyjne o wysokiej jednorodności i czystości np. wióry. Nieco mniej ceni się złom posegregowany, lecz obejmujący materiał o różnej specyfice. Najniższe kwoty płacone są za metale zanieczyszczone i zmieszane.