Wyrzucanie gruzu do śmietnika. Możliwe konsekwencje
W trakcie trwającej przebudowy lub remontu naturalnie generowana jest duża ilość śmieci budowlanych, w których skład wchodzą: potłuczona ceramika, cegły, dachówki, a także zniszczone fragmenty betonu itp. Jest to tak zwany gruz budowlany i wymaga on odpowiedniej utylizacji. Gruz, to w większości odpady, których nie można zaliczyć do odpadów komunalnych, z tego powodu prawo zakazuje wyrzucania go do zwykłego śmietnika. Niestety, wiele materiałów budowlach posiada w składzie substancje, które nieodpowiednio zagospodarowane mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
Co grozi za niewłaściwe pozbycie się gruzu?
Wyrzucając odpady po budowie do śmietnika komunalnego, ryzykujemy, że pozostawiony przez nas materiał może uszkodzić śmieciarkę. W takim przypadku jesteśmy obciążani karą pieniężną w wysokości nawet 500 złotych, możemy być również pociągnięci do odpowiedzialności za dokonane zniszczenia.
Innym ryzykownym pomysłem jest składowanie gruzu na terenie swojej posesji. Zgodnie z artykułem 117 Kodeksu Wykroczeń, Prawo Karne nakłada na właściciela nieruchomości, obowiązek utrzymania czystości i porządku w jej obrębie. Karą, za nieprzestrzeganie go, może być grzywna w wysokości 1500 złotych lub kara nagany.
Podobnie sprawa się tyczy, palenia odpadów, umieszczania ich w zbiornikach wodnych, a także nielegalnego wywozu śmieci budowlanych do lasów. W przypadku ostatniego grzywna może wynieść nawet 5000 złotych.
Jak legalnie poradzić sobie z gruzem?
Jeżeli ilość gruzu, który należy zutylizować, jest niewielka, można zaopatrzyć się w Państwowej Gospodarce Komunalnej, w specjalne worki mogące pomieścić około 30-35 kg i samodzielnie wywieźć odpady na najbliższe wysypisko śmieci. Istnieje również możliwość skorzystania ze zbiorek tego rodzaju śmieci, organizowanych przez jednostki samorządowe zwykle raz do roku. Wtedy przewieźć je można w zwykłych workach.
Jednak w przypadku dużej ilości gruzu, najwygodniejsze bywa skorzystanie z usług firm zajmujących się konkretnie odbiorem i utylizacją śmieci, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach, na przykład przy dużych inwestycjach budowlanych, wykonawca jest zobowiązany do wynajmu specjalnych kontenerów na gruz.